Genel

Bina Yalıtımı Nelerden Oluşur


Binalarda hem enerjiden tasarruf etmek hem de ısı ve ses yalıtımı sağlamak için dış cephe kaplama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Öyle ki günümüzde yalıtımı olmayan binaların enerji israfına neden olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Ayrıca izolasyon yalnızca enerjiden tasarruf sağlamak amacıyla değil, insanların sürdürülebilir bir ihtiyacı haline gelmiştir. Isı yalıtımı yapılmış binalarda enerji maliyetlerinde ortalama %10 ilek %20 oranında bir tasarruf miktarı söz konusudur. Tabi ki söz konusu tasarruf oranını etkileyecek bir çok etmenden vardır. Bunlardan biri de bina içindeki dairelerde ve binanın tamamında kapı ve pencere açıklıklarının sayısıdır. Sayı ne kadar fazla ise izolasyondan alınan verim de o kadar düşer. Bu nedenle bina inşa ederken mantolama hizmeti almak daha avantajlıdır.

Dış mekan yenilemeye ek olarak iç mekan yenileme hizmetlerinden de faydalanıldığında ise enerjiden tasarrufun miktarını arttırmak mümkün olacaktır. Binalar için birbirinden farklı yalıtım türleri bulunur. En doğru yalıtım türünü seçmek için öncelikle ustalar alanda keşife çıkarlar. Mesela, zemin kaplamalarda en çok tercih edilen yalıtım türü epoksi zemin kaplama olarak bilinir. Epoksi bir tür kimyasal maddedir ve uygulandığı alanı uzun süre boyunca korur. Yapısında hiçbir şekilde bozulma meydana gelmez. Yani kullanıcılara ömürlük bir hizmet sağlar. Yalıtım türleri genellikle yalıtım için kullanılacak olan malzemenin ismiyle adlandırılır. Bunları; mineral yün, yansıtıcı folyo, selüloz, vermikülit ve de çeşitli köpük izolasyon türleri olarak sıralamak mümkündür.

Yalıtım sistemleri uygulanırken, kullanılan malzemenin türüne göre plan yapılır. Söz konusu yalıtım malzemeleri arasında en çok tercih edilen mineral yündür. Bu tür malzeme ile yalıtım yapılacağı zaman dökülmüş yalıtım veya üflemeli yalıtımlarda keçe kullanılır. Ayrıca yalıtımda buhar bariyerli veya buhar bariyersiz olmak gibi iki seçenek de vardır. Tercih tamamen yalıtımı yaptıracak kişilerin tercihlerine bırakılmıştır. Mantolama betopan izolasyon hizmeti alınırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlardan en önemlisi bina yapısına en uygun olan yalıtım malzemesini kullanmaktır. Keşif işlemlerinin tamamlanmasından sonra ustaların da önerileri ile binalar için en doğru yalıtım malzemesinin hangisi olduğuna kolaylıkla karar verilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu